Energiatalgud:Teemahalduri juhend

Käesolev artikkel on loodud eesmärgiga koguda kokku energiatalgud.ee viki-keskkonna teemahalduritele vajalikud juhendmaterjalid ning lahendused võimalikele kitsaskohadele.

Kõik täiendused ja tähelepanekud on oodatud!

Viki-keskkond

Artiklite standardformaat

Standardformaadi kasutamisel saab lähtuda järgmistest aspektidest:

1. Standardformaadis on vajalik lehekülje piirjoonteta tabeli tulpadesse jaotamine - nimetatud formaati rakendame ainult siis, kui artiklis on kasutusel joonised või tabelid.
2. Standardformaadi näidet (sisaldab nii GS-i jooniseid, tabeleid kui ka pilti) saab näha artiklist Kaugküttesoojuse hind.
3. Ilma jooniste ja tabeliteta artikli formaadinäidet saab näha Kütuste regulatiivne keskkond.
4. Joonistel kasutusel olevad värvid peaksid olema ühtlased terve artikli ulatuses.
5. Viki-keskkonda sisse toodud joonised on interaktiivsed (st. liikudes hiirega üle joonise, kuvatakse vastavad väärtused). Sisse tuleks lülitada "Compare mode".
6. Jooniste ja tabelite kuvatav laius on 500 (px), sealjuures tuleb arvestada, et mõõtmed ekraanil varieeruvad sõltuvalt ekraani suuruset ning resolutsioonist. Seega on mõistlik teha endale valmis mingisugune žabloon, mille järgi on hea joonise/tabeli suurust hinnata.
7. Ka wiki-keskkonnas koostatud tabeleid on võimalik edukalt parempoolsesse tulpa viia - vt artikkel Soojusvarustus.
8. Kategoorias Täiendavat lugemist kasutatakse sorteeritavat tabelit, kus kajastatakse nii dokumendi valmimise aasta, liik kui ka nimi (vt nt Kaugküttesoojuse hind.
9. Artikli lõpus on lisatud artikli kontaktvõrgustikuga liitunute nimekiri ning kommentaarium (vt nt Tuuleenergia ressurss). Juhul kui artikli kontaktvõrgustikku veel loodud pole, võiks artikli lõpp näha välja selline.
10. Kontaktvõrgustiku kuvamiseks artiklites kasutatakse eraldi GS töölehti, mille Sharing settings - Shared privately (näidet saab näha siit).
11. Artikli lõpus on lisatud artikli teemahalduri kontaktandmed.

Artiklites kasutatavad värvitoonid

Seoses uue kujunduse rakendumisega saavad kõik artiklid oma põhivärvi, mida tuleb edaspidi jooniste, tabelite jms koostamisel kasutada. Sealjuures on nüüdsest otstarbekas kasutada artikli joonistes nimetatud põhivärvi või sellele sarnaseid värve.

Tabelite koostamisel Google Spreadsheet-i saab kasutada põhivärvi (Fill colour -> Custom -> vastav HTML kood). Kuivõrd jooniste elementide värvi ei ole võimalik kohandada (customize), siis tuleb jooniste koostamisel lähtuda lähimast sarnasest värvist. Alljärgnevas tabelis on näha teemade kaupa uued põhivärvid ning neile vastavad värvikoodid ja GS-i jooniste värvid.

Valdkond

Põhivärv

Värvikood (HEX)

Värvikood (RGB)

Lähim GS-i jooniste värv

Värv

Värvikood (RGB)

Energiatarbimine

82328C

(130,50,140)

dark magneta 1

(166,77,121)

Energiaressursid

FABE00

(250,190,0)

dark yellow 1

(241,194,50)

Kütused

F07D00

(240,125,0)

dark orange 1

(230,145,56)

Elektrimajandus

46B4E6

(70,180,230)

light blue 1

(111,168,220)

Soojusmajandus

FF0014

(225,0,20)

dark red 1

(204,0,0)

Varustuskindlus

006432

(0,100,50)

dark cyan 2

(19,79,92)

Regulatsioonid ja suundumused

693C14

(105,60,20)

dark orange 3

(120,63,4)

Energiatehnoloogiad

78B428

(120,180,40)

dark green 1

(106,168,79)

Energiaturud

144191

(20,65,145)

dark cornflower blue 3

(28,69,135)

Stsenaariumid

EB6EA5

(235,110,165)

light magneta 1

(194,123,160)

Välismõjud

9B9B9B

(155,155,155)

dark grey 2

(153,153,153)

Energiatalgute veebilehe logo

00ACE9

(0,172,233)

cyan

(0,255,255)

Energiaühistute veebilehe logo

9B9B9B

(155,155,155)

dark grey 2

(153,153,1535)

Energiatalgute taust

EEEEEE

(238,238,238)

light grey 2

(239,239,239)

Sündmuste lisamine

Sündmuste lisamise juhend asub siin.

Viitamine

Viitamise juhend

Google Spreadsheet'i keskkond

Alljärgnev tekst on koostatud, kasutades inglise keelset GS-i töökeskkonda.

GS tööleht ning tabelite ja jooniste linkimine Viki-keskkonnaga

Põhilised etapid uue töölehe loomisel ning viki-keskkonnaga ühendamisel:#Töölehe loomisel teha järgmine seadistus - File - Spreadsheet settings - Finland. Siis kuvatakse numbrid selles formaadis, millega harjunud oleme.

  1. Järgmine etapp on lahtrite äärejoonte eemaldamine. See on vajalik, sest muidu impordime koos joonistega ka ruudujooni. Selleks View - Gridlines.
  2. Viki-keskkonnaga seotud artiklite kasutamisel peab Sharing settings olema seadistatud nii: "Anyone who has the link can view"
  3. Tabelite ja jooniste sisse toomiseks Viki-keskkonda saab kasutada juba olemasolevat koodi [ standardformaadis] olevates artiklites. '
  4. GS-i keskkonna jaoks paikneb joonis joonise vasaku ülemise nurga alla jäävas lahtris.
  5. Tuleb arvestada, et viki-keskkonnaga linkimiseks peab tööleht olema internetis avalikuks tehtud. Selleks File - Publish to the web - Start publishing (All sheets).

Jooniste ja tabelite muutmine ning muudatuste kuvamine viki-keskkonnas

Muudatuste kiireks kuvamiseks File - Publish to the Web - Republish Now

Kontaktvõrgustiku tööleht

Üldist

Kogu Kontaktvõrgustiku GS on üles ehitatud nii, et teha teemahalduri tööd lihtsamaks:#Võimalikud kontaktisikud lisatakse töölehele "Data" vastavalt olemasolevale formaadile.

  1. On tähtis, et "Data" lehele sisestatud asutuste ning artiklite nimed ühtiksid töölehtedel "Artiklite nimekiri" ning "Ettevõtete/asutuste nimekiri" kirjutatuga.
  2. Nimetatud töölehel paiknevaid andmeid saab sorteerida ja filtreerida vastavalt etteantud parameetritele.
  3. Esimene kiri saadetakse üldjuhul kas asutuse üldmeilile või asutuse/osakonna juhile - selle jaoks on 'märge kontakti liik - I.
  4. Esmased kirjad saadetakse ausutusepõhiselt - selleks kasutatakse töölehte "Kontaktid asutuste kaupa".
  5. Artiklipõhiste kirjade saatmiseks kasutatakse töölehte "Kontaktid artiklite kaupa" ning vastava artikli nime.
  6. Meiliaadresside ja nimede kopeerimine töölehe ruudukestest on suhteliselt lihtne - kui tekib mingeid formaadi ühilduvusprobleeme (enamasti artiklite kontaktvõrgustiku meiliaadresside kopeerimisel), siis proovi kõigepealt kopeerida tekst MS Excelisse ning sealt edasi meiliklienti.
  7. Mõistlik on alustada nii, et tuvastad võimalikud asutused, kellele kirjad saata, sisestad need "Data" lehele ning seejärel asud kirju saatma.
  8. E-mailiaadressi taga võiks olla juba "Data" töölehel semikoolon (;)', muidu pole võimalik neid kiiresti e-maili adressaadiks kopeerida.

Praegu on kontaktvõrgustike töölehe kood kirjutatud nii, et kontaktvõrgustikku saab liita ~650 inimest, ühel inimesel max 20 artiklit. Kui vaja, saab neid piirmääru suurendada.

Artiklite nimekiri võetakse töölehelt "Artiklite nimekiri". Seega, uute artiklite lisandumisel tuleks need ka sinna lisada. Kui nimetatud töölehel read otsa lõppevad, siis on vaja Data Validiation't uuendada.

Ettevõtete nimekiri paikneb töölehel "Ettevõtete/asutuste nimekiri". Ettevõtted saab lisada suvalises järjekorras - sorteerimist võib teha hiljem.

Probleemid Compare Mode-ga

Teeme kohe õigesti

Algselt ei olnud Compare modega mingit probleemi: märkisid vastava kastikese ning kõik töötas.

Mingil hetkel juhtus nii, et kui tahtsid joonise suurust muuta, siis kadus compare mode ära või ei näidanud enam numbreid.

Probleemi lahendamiseks tuleb teha nii:

a) kõik joonise suurusega ning asukohaga seonduvad liigutused tuleb teha siis, kui joonis on view modes (silma kujuline ikoon joonise paremas nurgas);
b) pärast igat muudatust tuleb liikuda üle joonise ning kontrollida, kas joonis on veel interaktiivne;
c) kui ei ole, siis ctrl+z, kuni näed, et interaktiivsus on tagasi, sest muidu peab uue joonise tegema;
d) kui joonise suurus ja asukoht on paigas, siis saab suunduda quick edit mode'sse;
e) advanced editit ei ole mõtet samuti kasutada olukorras, kus joonis pole view modes.

Appi - joonis pole enam interaktiivne!

Kui joonised on juba n.ö. "Google jaoks rikutud", siis tee nii:#Vali uuesti joonise data range.

  1. Klõpsuta läbi mitmeid joonistetüüpe, vali seejärel see, mida vajad ning Update.
  2. Liikudes seejärel view mode'sse, saab kontrollida, kas joonis on "tööle hakanud".

Kui joonis muutub väiksemaks, kui ette nähtud

Kui valida pärast joonise muutmist View Mode, siis läheb joonise sisu tagasi mingile standardsuurusele. Selle lahendamiseks vali uuesti Quick Edit Mode ning aja joonise suurus paika. Ära rohkem View Mode't aktiveeri ning joonise väliseid mõõtmeid muuda.

GS error: Too many percent/permill

Probleem: mõnede jooniste puhul veateate Too many percent/permill. Tegemist siis joonistega, kus vähemalt ühe telje puhul on ühikuteks protsendid. Lahendusvõimalused:# Selle asemel, et "öelda", et arvud on protsendiformaadis, tuleks pigem need 100-ga läbi korrutada. Siis saavad neist tavalised arvud. Seda, et tegemist on protsendiga, saab kirjeldada telje nimes.

  1. Teine variant on defineerida telje arvuvorminguks (number format) none. Sellisel juhul on küll teljel kirjutatu protsentidena ei väljendu, aga liikudes hiirega graafikul, saab graafiku punktide väärtusi näha protsentidena. Näidet saab näha: siin (joonis 7).

Kategooria:Abilehed