Erinevus lehekülje "Elektri hind lõpptarbijale" redaktsioonide vahel

Allikas: Energiatalgud
39. rida: 39. rida:
  
 
'''<xr id="ElHind_prog"> Joonisel </xr>''' kajastatud hinnagraafik on koostatud, kasutades järgmisi metoodikaid:
 
'''<xr id="ElHind_prog"> Joonisel </xr>''' kajastatud hinnagraafik on koostatud, kasutades järgmisi metoodikaid:
* Elektrienergia hind ning võrguteenus muutuvad seoses '''[[Mõiste:SKP deflaator|SKP deflaatori]]''' muutumisega.
+
* Elektrienergia hind ning võrguteenus muutuvad seoses '''[[Mõiste:Tarbijahinnaindeks|tarbijahinnaindeksi]]''' (THI) kasvuprognoosiga.
 
* Elektrienergia hind modelleeriti lineaarprogrammeerimisel põhineva elektrituru optimeerimismudeliga '''Balmorel''', mis arvestab lisaks Eestis tootmisvõimsustesse tehtavate majanduslikult tasuvate investeeringutega veel ka investeeringutega meid ümbritsevate ning mõjutavate riikide elektrisüsteemidesse<ref name=ENMAK_ET>[[Elektritootmise ENMAK stsenaariumid]].</ref>. Võrguteenus muutub seoses SKP deflaatori muutumisega.
 
* Elektrienergia hind modelleeriti lineaarprogrammeerimisel põhineva elektrituru optimeerimismudeliga '''Balmorel''', mis arvestab lisaks Eestis tootmisvõimsustesse tehtavate majanduslikult tasuvate investeeringutega veel ka investeeringutega meid ümbritsevate ning mõjutavate riikide elektrisüsteemidesse<ref name=ENMAK_ET>[[Elektritootmise ENMAK stsenaariumid]].</ref>. Võrguteenus muutub seoses SKP deflaatori muutumisega.
  
103. rida: 103. rida:
  
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"
|<figure id="ElHind_prog"><small>'''''Joonis 4. [https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ApEhZuzxKPKgdGtpOTdXdHBRbGRmemJOOEF5WlJCU1E#gid=1 Elektrihinna prognoos] (elektrienergia komponendile lisandub elektrimüüjate marginaal)<ref name=NPS />, <ref name=ENMAK_ET />'''''</figure>
+
|<figure id="ElHind_prog"><small>'''''Joonis 4. [https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ApEhZuzxKPKgdGtpOTdXdHBRbGRmemJOOEF5WlJCU1E#gid=1 Elektrihinna prognoos (11.03.2015)] (elektrienergia komponendile lisandub elektrimüüjate marginaal)<ref name=NPS />, <ref name=ENMAK_ET />'''''</figure>
 
|-
 
|-
 
|{{#widget:Iframe
 
|{{#widget:Iframe

Redaktsioon: 11. märts 2015, kell 18:39

Energiaturud.pngElektrimajandus.png

Artikkel Elektri hind lõpptarbijale kirjeldab elektri maksumust elektrienergia lõpptarbijale.


Seotud artiklid: Elektrienergia hind; Elektritootmise ENMAK stsenaariumid; Elektrimajanduse regulatiivne keskkond


Senine elektrihind

Elektrihinna puhul on oluline eristada elektriarvel kajastuvat hinda ning ektrienergia maksumust [1].

Kui elektritootja jaoks on oluline elektrienergia ostu-müügihind, siis tarbija seisukohalt on huvipakkuvam elektri tarbimise eest makstav kogusumma ehk hind, mis kajastub elektriarvel.

Joonisel 1 on kujutatud elektri hinda lõpptarbijale Elektrilevi võrgupiirkonnas 2005. aastast, kui võrguteenuse kulusid hakati elektriarvel eristama[2]. Avatud turu tingimuste (2013) kirjeldamisel on kasutatud NPS Eesti hinnapiirkonna 2013. aasta I poolaasta keskmist börsihinda ning elektrimüüja marginaali 0,24 s/kWh (ilma KM-ta). Hinnakomponentide lõppmaksumusele on lisatud käibemaks (20 %).

Elektrienergia hind

Peaartikkel: Elektrienergia hind


Elektrienergia hind kujuneb alates 01.01.2013 kõigi tarbijate jaoks vabaturul elektrienergia nõudluse ja pakkumise alusel Nord Pool Spot elektribörsil (joonis 2). Elektrienergia hind tarbijale kujuneb sealjuures börsihinna ning elektrimüüja kasumimarginaali koosmõjus.

Elektriarve

Elektrienergia hind on vaid üks komponent elektri tarbijani toimetamise teenuse kogumaksumusest. Elektriarve kujuneb järgmiste komponentide koosmõjul:

Joonisel 3 on kujutatud elektriarve peamisi hinnakomponente Elektrilevi ning Eesti Energia klientidele alates 2005. aastast. Avatud turu tingimuste kirjeldamisel on kasutatud 2013. aasta NPS Eesti hinnapiirkonna keskmist börsihinda (I poolaastal) ning elektrimüüja marginaali 0,24 s/kWh (ilma KM-ta). Joonis ei kajasta kõiki võrgutasude muutuseid [2].

Elektrihind tulevikus

Seotud artiklid: Elektrienergia hind; Energia hinna prognoosi alused; Elektritootmise ENMAK stsenaariumid'

Joonisel 4 kajastatud hinnagraafik on koostatud, kasutades järgmisi metoodikaid:

  • Elektrienergia hind ning võrguteenus muutuvad seoses tarbijahinnaindeksi (THI) kasvuprognoosiga.
  • Elektrienergia hind modelleeriti lineaarprogrammeerimisel põhineva elektrituru optimeerimismudeliga Balmorel, mis arvestab lisaks Eestis tootmisvõimsustesse tehtavate majanduslikult tasuvate investeeringutega veel ka investeeringutega meid ümbritsevate ning mõjutavate riikide elektrisüsteemidesse[3]. Võrguteenus muutub seoses SKP deflaatori muutumisega.

Täiendavat lugemist

Aasta Kategooria Pealkiri
2014 Ettekanne Elektri grupiostu head ja vead
2014 Raport Subsidies and costs of EU energy. An interim report
2014 Raport Subsidies and costs of EU energy. Lisa 1-3
2014 Raport Subsidies and costs of EU Energy. Lisa 4-5
RSS uudisvoog

Joonis 4. Elektrihinna prognoos (11.03.2015) (elektrienergia komponendile lisandub elektrimüüjate marginaal)[4], [3]

Viited

  1. 1,0 1,1 Eesti elektrituru täielik avanemine (Elering AS, 2013).
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Elektrilevi AS. Võrguteenuse hind. (15.07.2013).
  3. 3,0 3,1 Elektritootmise ENMAK stsenaariumid.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Nord Pool Spot AS Elspot prices. (02.03.2015)


Kontaktvõrgustik

Artikli kontaktvõrgustik on koostamisel. Kui soovite kontaktvõrgustikuga liituda, võtke ühendust artikli teemahalduriga.

Light bulb.png Light bulb.png Light bulb.png - autor on teinud olulise panuse artikli valmimisse; autor panustab pidevalt artikli ajakohasena hoidmisel
Light bulb.png Light bulb.png - autor on pakkunud ühes või paaris artikli osas olulist sisendit; autor panustab aeg ajalt artikli ajakohastamisse
Light bulb.png - autor on panustanud mõne üksiku viitega või tähelepanekuga artikli valmimisse

On Teil ettepanekuid, kuidas "ELEKTRI HIND LÕPPTARBIJALE" artiklit täiendada? Leidsite infot, mis ei ole enam ajakohane või vajab täpsustamist? Võtke ühendust artikli "ELEKTRI HIND LÕPPTARBIJALE" teemahalduriga JAANUS UIGA e-aadressil jaanus.uiga@arengufond.ee või avaldage arvamust selle artikli ARUTELU all.Oma kommentaari sisestamiseks kirjutage tekst allolevasse kasti ("Start the discussion" asemele). Kommentaaridega arvestamiseks on vajalik, et lisate postituse tegemisel oma õige nime (kastis "name") ja e-maili aadressi (e-maili aadressi ei avalikustata). Kommentaari avaldamiseks klõpsake veel kastis "I'd rather post as a guest" ning seejärel paremal asuval noolekese pildil.

blog comments powered by Disqus


Personaalsed tööriistad
Energiatalgud Energiaühistud
Nimeruumid

Variandid
vaatamisi
Toimingud
Tööriistad