Artikkel Võrgukaod käsitleb elektrienergia edastamisega seonduvaid kadusid. Võrgukaod saab jagada kahte ossa: ülekandevõrgu (põhivõrgu) kaod, mida haldab Elering AS ja jaotusvõrgu kaod, mille suurim haldaja on Elektrilevi OÜ. 1 Senised võrgukaodEestis on üks põhivõrguteenust teostav ettevõte Elering AS, kes on ka süsteemihaldur ning 37 jaotusvõrguteenust pakkuvat ettevõtjat. Viimase 10 aasta jooksul on võrgukaod jäänud umbes 10% juurde brutotootmisest , kusjuures põhivõrgukaod moodustavad brutotootmisest ligikaudu 3%. Elektrienergia ülekandmisega kaasnevad tehnilised kaod ja kommertskaod. Ajaloolised võrgukadude andmed on koondatud tabelisse 12. Detailsem kadude jagunemine põhi- ja jaotusvõrgu vahel on olnud võimalik välja tuua alates 2009. aastast. Võrgukadude osakaal brutotootmisest on esitatud joonisel 1.
PõhivõrkPõhivõrku kuuluvaid ülekandeliine (110 kV-330 kV) on 2015.a. seisuga kokku 5339 km 3. Põhivõrgus ulatuvad võimsuskaod ligikaudu 80 MW-ni, kusjuures 30-40 MW sellest kogusest läheb koroonakadude arvele4. Põhivõrgu kadude jagunemine erinevate põhivõrgu osade vahel on toodud joonisel 2.
JaotusvõrkJaotusvõrkudele kuuluvaid madal- ja keskpingeliine on Eestis kokku ligi 65 500 km5. Eestis tegutsevate suurimate jaotusvõrgu haldajate turuosad on6 :
Eelnimetatud nelja jaotusvõrguettevõtja turuosa moodustab kokku 94,1 %. Joonisel 1 nähtav võrgukadude suurenemine 1990-ndate esimesel poolel tulenes peamiselt kommertskadudest jaotusvõrkudes, sest elektrienergia arvestamine oli kohati ebatäpne ning esines vargusi. Tänu elektrienergia arveldussüsteemi korrastamisele ja täiustamisele pöördus 1995 aastast võrgukadude muutumiskõver langusele 7. Elektrivõrgu kadude prognoos 2050Kadude prognoosimine mõistliku täpsusega on väga keeruline, et mitte öelda mõttetu tegevus, kuna seda mõjutavad paljud tegurid. Kadude koondprognoos koos elektritarbimise prognoosiga on toodud joonisel 3. Põhivõrgu ja jaotusvõrgu kadude vahel saab eristada kolme põhilist erisust mida tuleb kadude prognoosimisel arvestada ning ühtlasi annab see ülevaate põhivõrgu kadude jagunemisest tüübiti:
Põhivõrgu kadude prognoosPõhivõrgu kadude vähenemist tulevikus ei ole ette näha, kuna ülekandevõrk töötab nüüdseks juba suhteliselt optimaalsel tasemel. Pigem on oodata kadude suurenemist, kuna põhivõrgu bilanssi lisanduvad välisühendused Soomega (Estlink 1 ja Estlink 2), mille tehnilistest kadudest pool tuleb Eesti põhivõrgu bilanssi. Lisaks mõjutab kadude suurust ka elektri eksport ja transiit läbi sisevõrgu. Võrgukadude prognoos põhivõrgus on esitatud joonisel 4.
Kuna põhivõrgus tekkivad kaod sõltuvad suuresti transiidist ja ekspordist, tuleks täpsete numbrite saamiseks saada algandmeid turumodelleerimisest, mille alusel oleks võimalik täpsemalt hinnata transiidist ja ekspordist tekkivate kadude suurust. Jaotusvõrgu kadude prognoosJaotusvõrgu kaod tulevikus pigem vähenevad, kuna jaotusvõrku uuendatakse ja viiakse üle kaabelliinidele, mis vähendab rikkekadusid8. Samuti võib mõningal määral kadusid vähendada hajutatud elektritootmise areng. Võrgukadude prognoos jaotusvõrgus on esitatud joonisel 5.
Täiendavat lugemist
|
Viited
- Elering, Elektrienergia tarbimine ja tootmine Eestis↩︎
- Elering, Elektrienergia tarbimine ja tootmine Eestis↩︎
- Konkurentsiamet, Aruanne elektri- ja gaasiturust Eestis 2011↩︎
- Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Elektritarbimine Aastatel 2005-2015, 2004.↩︎
- Mere, T., Tõnissaar, A., Elektrilevi, Kindlama võrguteenuse suunal: elektrivõrgu uuendamisest ja rikete likvideerimisest, 2012↩︎
- Elering, Elektrienergia tarbimine ja tootmine Eestis↩︎